Královničky
Milá sborová děťátka,
přeji Vám krásný a dobrý den a posílám nejen pozdravy z Komína, ale taky trošku zpívání na doma.
Přiznám se, že kdyby mi někdo 10. března řekl, že ještě 12. května budu sedět u počítače a psát Vám pozdravy, tak bych mu opravdu nevěřila ani slovo. I když ten návrat do normálu bude pro nás asi trochu víc těžkopádný než pro jiné aktivity, byla bych ráda, kdybychom společně - i když stále ještě na dálku - nepropadli nějakému pocitu marnosti a beznaděje. Myslím, že i v období, kdy jsme se nemohli vídat, mohl každý z nás udělat kus práce, podle svých a možností. Především ale věřím, že jste obrovský kus práce udělali už léta a měsíce před tím, než nás tato nečekaná přestávka postihla, takže se vůbec neobávám, že bychom nemohli navázat tam, kde jsme skončili. Proto všem, kteří po včerejším informačním mailu nasadili ☹, posílám milión úsměvů a povzbuzení. Moc se na Vás těším a trpělivě číhám na správný okamžik, který nám umožní, abychom se potkali všichni společně.
Na dnešní úterní virtuální zkoušku máme opět připravenou další trošku z hudební teorie. To je zrovna něco, kde můžou děti, které neprošly naukou v ZUŠ udělat i samostatně velký pokrok. Míša chystá všechny pracovní listy Vám na míru, tak na to mrkněte a věnujte chvilku času tomu, že si jednotlivá cvičení opravdu projdete a ukázky pustíte. Musím přiznat, že i já se u toho vždy dobře pobavím. Když budete chtít, podívejte se i do pracovních listů mladších dětí (RD, BD), mají je trošku jednodušší, ale také se zajímavými odkazy a ukázkami. Tak kuk a do toho.☺
Nemyslete si, že by nám docházel materiál na zpívání, naopak, spíš přemýšlím, co dřív a co potom. Zatím by všechno, co jsem posílala, mohlo zůstat v repertoáru, tak se klidně k jednotlivým věcem můžete vracet. Hlavně mladším dětem to určitě moc pomůže, hodně pomáhá i samotný poslech.
Dnes bych Vám chtěla připomenout Královničky. Byla bych ráda, kdybychom je nezapomněli a třeba zase příští rok na jaře uvedli.
Nejprve trochu připomenu - a mladším dětem objasním - o co se jedná.
Jméno hudebního skladatele Leoše Janáčka (1854-1928) jistě znáte, i když v dětské sborové tvorbě se s ním tolik nesetkáváme, známe ho jako autora doprovodů k lidovým písním (určitě si vzpomenete na píseň Náš Janyčko malovaný). Jeho instrumentální hudba i operní tvorba dosáhla světového věhlasu a právem je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. Pro nás - sborové zpěváky - je důležitá a zajímavá Janáčkova záliba v lidové písni a folkloru. Lidové a přírodní motivy (a to nejen písně, ale veškeré zvuky přírody a běžného života) byly jeho tvorbě podstatnou inspirací. Mimo jiné vyhledával a zapisoval lidové písně, které dál zpracovával, opatřil klavírním doprovodem a "posunul" je dál do oblasti uměleckého ztvárnění. A nyní už se dostáváme ke Královničkám. Je to cyklus jednohlasých lidových písní, které vycházejí z lidových tradic, Janáček je opatřil nádherným klavírním doprovodem a čtyři skladby z tohoto cyklu jsou již desítky let součástí našeho sborového repertoáru. Dříve byly zpívané spíše mladšími dětmi, ale v posledních letech jsme je ozdobili ještě symbolickou nápodobou lidové tradice a tance. V žádném případě nemůžeme tvrdit, že se jedná o folklorní zpracování, protože jde opravdu jen o symbolickou připomínku. To by nás odborníci folkloristé hnali.☺
A ještě zmínka o tom, jaký zvyk Královničky připomínají? Našla jsem moc pěkný dokument právě o Královničkách i otvírání studánek. Když najdete chvilku času, tak se podívejte, je to opravdu moc hezky udělané. Mimo jiné v dokumentu zazní i krásné ukázky z Otvírání studánek Bohuslava Martinů (možná si vzpomenete, že jsem Vás nedávno lákala k poslechu na našich stránkách)
Naše provedení Královniček z roku 2016 si můžete prohlédnout v této ukázce (děkujeme panu Dokoupilovi).
Noty najdete v příloze.
Tak a ještě na závěr pozvánka do rubriky ZE SBOROVÉHO ARCHIVU - tentokrát léta devadesátá.
Mišánci, ať se Vám pěkně daří, kdo může, ať poslouchá a zpívá.☺
Mějte se krásně a já si jdu dát kafe s Petrem, který právě dorazil na zkoušku. V roušce. Samozřejmě.
Hela