Stabat Mater ♫
Pro nadcházející velikonoční období bych ráda připomněla a věnovala Vám záznam z koncertu, který proběhl v květnu 2012 v rámci oslav 50. výročí sboru. Provedli jsme tehdy v klášterním kostele Stabat Mater barokního skladatele Giovanni Battisty Pergolesiho. Nebylo to první nastudování tohoto nádherného díla naším sborem. I jiné sborové generace jej pamatují. Tentokrát jsme však uvedli celé dílo včetně sólových partů ze "sborových zdrojů". Sopránový part zpívala Liduška Pospíšilová, alt Františka Havlíčková. Obě navštěvovaly hodiny sólového zpěvu u Aloise Motýla. První provedení v tomto složení zaznělo o rok dříve, v květnu 2011 na Mezinárodním festivalu vokální duchovní hudby, také v šumperském klášterním kostele. Měli jsme tehdy velké štěstí na skvělé muzikanty, tehdy ještě studenty brněnské JAMU, dnes členy významných orchestrů bratry Jana a Václava Zajícovy. Přibrali do kvarteta violistku Kateřinu Stanislavovou. Violoncellista byl také náš, Petr Osička z rodu Motýlových, od útlého dětství sbor na cello doprovázel a bylo naprosto na místě, aby tuto příležitost uchopil a taky že se to podařilo. Klavírní doprovod opět s jistotou obstarala Janka Ristovská. Dodnes vzpomínám na obě provedení trochu rozechvělá, byla to hodně hluboká voda, do které jsme se rozhodli skočit, ale o to krásnější a radostnější, že se podařilo.
Stabat Mater
je jedním z nejvýznamnějších křesťanských textů, zobrazuje bolest Panny Marie pod Kristovým křížem. Původ textu sahá do 13. století, do dnešní doby existuje více než dvě stě zhudebnění.
Giovanni Battista Pergolesi (1710–1736)
talentovaný italský hudební skladatel, který se dožil pouze dvaceti šesti let. Stabat Mater napsal na sklonku života, dokonce je možné, že poslední části dokončil někdo jiný. Skladba vznikla v Neapoli, kde Pergolesi působil.
Jednotlivé části:
▷ Stabat mater dolorosa
▷
Cujus animam gementem
▷
O quam tristis et afflicta
▷
Quae moerebat et dolebat
▷
Quis est homo
▷
Vidit suum dulcem natum
▷
Eja mater fons amoris
▷
Fac, ut ardeat cor meum
▷
Sancta mater, istud agas
▷
Fac ut portem Christi mortem
▷
Inflammatus et accensus
▷
Quando corpus morietur
▷
Amen